Pielgrzymka na Cypr 19-26.10.2025 r.

Republika Cypryjska znajduje się na wyspie Cypr, położonej we wschodniej części Morza Śródziemnego, sąsiaduje z Turecką Republiką Cypru Północnego - nieuznawaną na arenie międzynarodowej. Od starożytności Cypr znajduje się na skrzyżowaniu morskich szlaków i kultur: greckiej, rzymskiej, Bliskiego Wschodu, Bizancjum i Turcji. Historia Cypru obejmuje 11 tys. lat, wspomniana jest 3 razy w Starym Testamencie i 7 razy w Nowym Testamencie. Na Cyprze urodzili się Apostołowie św. Marek Ewangelista i Barnaba. Cypr odwiedził podczas pierwszej podróży misyjnej św. Paweł Apostoł. Bogactwo z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego jest dostrzegalne w zachowanych kościołach i klasztorach chrześcijańskich, uroku dodaje górzysty krajobraz, wybrzeże, śródziemnomorska przyroda i kuchnia. Trasa pielgrzymki obejmuje szlaki misyjne św. Pawła Apostoła, najciekawsze zabytki UNESCO oraz wizyty w kościołach katolickich na czas modlitwy i liturgii. Serdecznie zapraszamy!

Trasa: Warszawa - Larnaka - Limassol - Famagusta - Salamina - Nikozja - Pafos - Lefkara - Vavla - Kiti -
Słone Jezioro Larnaka - Larnaka - Klasztor Kykkos - Pedoulas - Kalopanayiotis - Limassol - Warszawa

 

w terminie: 19-26 października 2025 r.                               /8 dni - samolotem/


Program:
01/ - Warszawa-Okęcie - zbiórka uczestników w terminalu odlotów o godz. 08:30, odprawa. Przelot na Cypr do Larnaki 10:40-15:10, (czas polski +1 godzina), lot trwa 3 godz. 25 min. Przejazd ok. 60 km do hotelu w Limassol - obiadokolacja i nocleg.

02/ - Limassol - śniadanie - przejazd na wschodnie wybrzeże do Famagusty. Stare miasto otaczają średniowieczne fortyfikacje. Po upadku panujących tu do 1570 r. Wenecjan wpadła w ręce Turków. W 2007 r. Famagusta została objęta patronatem UNESCO. Spacer po cytadeli: Wieża Otella, Katedra św. Mikołaja/Meczet Lala Mustafa Paszy, Kościół św. Jerzego Greckiego, Kościół św. Piotra i św. Pawła/Meczet Sinana Paszy. Przejazd do ruin portu Salaminy - miejsca urodzenia św. Barnaby, dokąd przybyli św. Paweł i św. Barnaba w 45 r. n.e. podczas pierwszej podróży misyjnej. Zwiedzanie ruin grecko-rzymskich: nekropolia grobowców królewskich, forum z kolumnadą, ruiny wczesnochrześcijańskich bazylik. Klasztor św. Barnaby z domniemanym grobem apostoła, pierwszego biskupa Cypru. Powrót do hotelu w Limassol - obiadokolacja - nocleg.

03/ - Limassol - śniadanie - przejazd do stolicy Cypru Nikozji - piesze zwiedzanie starego miasta, zamkniętego w obrębie 4,5 km weneckich murów: Brama Famagusta, jedno z trzech wejść do Starej Nikozji, Katedra św. Jana Teologa z barwnymi freskami o tematyce biblijnej; Pomnik Wolności, Stary Akwedukt, Archangelos Michail Tripiotis - kościół z trzema kopułami. Spacer po krętych uliczkach odrestaurowanej dzielnicy Laiki Yitonia, typowe cypryjskie domy mieszczą dziś sklepiki, warsztaty rzemieślnicze i restauracje. Katolicki Kościół św. Krzyża - położony w strefie buforowej między częścią grecką i turecką. Kościół z 1900 r., wzniesiony przy pomocy franciszkanów z Ziemi Świętej. Centrum Rękodzielnictwa Cypru – instytucja, która zachowuje i upowszechnia cypryjskie zawody i wyroby rzemieślnicze: hafty, koronki, dywany, ceramika, wyroby ze skóry, plecionka, garncarstwo/ceramika, wyroby z miedzi i srebra. Powrót do hotelu w Limassol na obiadokolację i nocleg.

04/ - Limassol - śniadanie - przejazd do Pafos - położonego na zachodnim wybrzeżu wyspy, postój po drodze, aby podziwiać słynną „Skałę Afrodyty”- gdzie według legendy narodziła się bogini miłości i piękna. Zwiedzanie Pafos - miasta wpisanego na Listę UNESCO. Zwiedzanie Parku Archeologicznego - rzymskie wille z rozległymi mozaikami podłogowymi o tematyce z mitologii greckiej. „Dom Dionizosa"; "Dom Tezeusza" rzymski dom, którego wcześniejsza wersja mogła być rezydencją Sergiusza Paulusa, rzymskiego gubernatora Cypru, o którym jest mowa w Dziejach Apostolskich 13.4-12, nawróconego na chrześcijaństwo przez św. Pawła Apostoła; kolumna św. Pawła, pozostałość bizantyjskiej bazyliki z IV wieku; Kościół Ayia Kyriaki - obecnie używany do nabożeństw katolickich, anglikańskich, luterańskich i prawosławnych. Przejazd do Klasztoru Ayios Neophytos - wykutego w zboczu skały przez cypryjskiego pisarza Neofitosa w 1159 roku, wnętrze skrywa piękne freski z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego - piękny widok na port z zamkiem - powrót do hotelu - obiadokolacja i nocleg

05/ - Limassol - śniadanie - wizyta w małej górskiej wiosce Lefkara, słynącej z koronek „Lefkaritika“, wyrobów ze srebra i oliwy z oliwek. Legenda głosi, że Leonardo da Vinci odwiedził wioskę w 1481 roku i zakupił tu obrus ołtarzowy, który podarował katedrze w Mediolanie. Zwiedzanie Muzeum Haftu i Koronek. Przejazd do pobliskiej górskiej wioski Vavla i Klasztoru Agios Minas z XV wieku. Budynek jest mieszanką stylu bizantyjskiego i gotyckiego, ciekawe są dwa duże malowidła św. Jerzego i św. Minasa z XVIII w. Mniszki z klasztoru przygotowują domowe przetwory i zioła, które można kupić na miejscu. Postój w wiosce Kiti, aby zwiedzić Panayia Angeloktisti, XI-w. kościół bizantyjski, którego nazwa oznacza „zbudowany przez aniołów”, wzniesiony na wczesnochrześcijańskiej bazylice. Oryginalna absyda przetrwała wraz z mozaiką z VI wieku, przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem, między dwoma archaniołami. Przejazd obok Słonego Jeziora w Larnace, ważnego punktu na szlaku migracji ptaków przez Cypr do Afryki. Wizyta w Kościele św. Łazarza z IX w. - wspaniałego przykładu architektury bizantyjskiej, wzniesionego nad jego grobem. Łazarz z Betanii, którego wskrzesił Jezus Chrystus, przybył łodzią na Cypr i osiadł w Kition (obecnie Larnaka), gdzie spotkał apostołów Pawła i Barnabę. Został biskupem Kition, przeżył na wyspie trzydzieści lat i został tutaj pochowany. Spacer wzdłuż promenady i plaży Finikoudes, obsadzonej palmami. Msza Święta w Kościele Katolickim Matki Bożej Marii Łaskawej. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

06/ - Limassol - śniadanie - przejazd na szlak „malowanych cerkwi regionu Trodos” do Klasztoru Kykkos, w górach Trodos, na wysokości 1318 m n.p.m. Klasztor posiada słynną ikonę Maryi, autorstwa św. Łukasza Ewangelisty. Bogate zbiory Muzeum Klasztornego prezentują: ikony, rzeźby w drewnie, rękopisy, szaty liturgiczne i hafty. Przejazd 20 km do górskiej wioski Pedoulas, drugiej najwyżej położonej wioski na Cyprze. Perełką jest tu XV-wieczny zabytek UNESCO, Kościół św. Michała Archanioła. Przejazd do wioski Kalopanayiotis do Klasztoru Ayios Ioannis Lampadistis z XI w., wpisanego na listę UNESCO - bogato zdobionego cennymi freskami i mozaikami Powrót do hotelu w Limassol na obiadokolację i nocleg.

07/ - Limassol - śniadanie - dzień przeznaczony na odpoczynek, spacery po Molos - rozległej promenadzie i parku, z licznymi restauracjami, ciągnącej się wzdłuż wybrzeża aż do portu i średniowiecznej starówki Limassol - obiadokolacja i nocleg

08/ - Limassol - śniadanie - około 12:00 przejazd na lotnisko. Godz. 16:10 - 18:50 lot do Warszawy. Lot trwa 3 godz. 35 min.


Cena: 2700 zł + 700 euro/os.


Cena obejmuje opłaty za:
- transfer autokarem z Lublina i Puław na lotnisko oraz powrót z lotniska Okęcie do Puław i Lublina,
- przeloty samolotem rejsowym PLL LOT: Warszawa - Larnaka, Larnaka - Warszawa, opłaty lotniskowe,
- przewóz bagażu podręcznego max 8 kg (55x40x23 cm), bagażu głównego max 23 kg/os. (suma rozmiarów max 158 cm),
- transport na Cyprze autokarem wg programu, w tym transfery do/z hotelu z/na lotnisko na Cyprze,
- zakwaterowanie: 7 noclegów w Limassol, w Hotelu Harmony Bay*** z basenem, pokoje 2 os. z łazienkami,
- wyżywienie: 7 śniadań w formie bufetu, 7 obiadokolacji serwowanych,
- ubezpieczenie: SIGNAL IDUNA KL (30.000 €), NNW (20.000 zł) i bagażu (1100 zł),
- składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10 zł/os.), - składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (10 zł/os.),
- opiekę przewodnika lokalnego na Cyprze (5 dni), oraz opiekę dodatkowego przewodnika w części tureckiej Cypru,
- opiekę pilota, korzystanie z systemu tour guide, - bilety wstępu do obiektów wg programu.

Cena nie obejmuje opłat za:
- napiwki dla kierowców i przewodników - razem ok. 50 euro/os. - wpłata podczas wyjazdu, - napoje do obiadokolacji,
- ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (od ok. 220 zł/os), dla chętnych,
- ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z powodu choroby przewlekłej (od ok. 320 zł-380/os), dla chętnych.
- opłaty za pokój 1-os 180 euro - liczba pokoi jest ograniczona, tylko na zapytanie.

Zakup polis jest dobrowolny, jednakże chęć zakupu polisy należy zgłosić telefonicznie i opłacić w całości w ciągu 13 dni od zawarcia umowy lub wpłaty zaliczki - zależy co nastąpi pierwsze. Cena polisy może ulec zmianie, zależy od wieku/kursu euro.
Program jest ramowy i może ulec zmianie kolejności zwiedzania. Zwiedzanie części tureckiej uzależnione od sytuacji politycznej.
Godziny lotów mogą ulec zmianie, wg decyzji linii lotniczych oraz korekt w rozkładzie lotów.

Zbiórka o godz. 05.15 rano - Lublin, Plac Zamkowy, u stóp schodów do Zamku.
Zbiórka o godz. 06:15 rano - Puławy, przy Parafii św. Rodziny, ul. Saperów Kaniowskich 2.

Informacje i zapisy: Ks. Ryszard Winiarski tel. 605 242 671. BP OLIMP, tel: 81 743 76 28, 695 938 110. Zapisy tylko z przelewem zaliczki 1700 zł/os. do 31.05.2025 r. lub do wyczerpania miejsc. Wpłata 700 euro/os. do dnia 15.09.2025 r. , dopłata 1000 zł/os. do 15.10.2025 r. Zachęcamy do wpłat przelewem.
Przelewy złotówek na konto złotówkowe, kwoty euro na konto EURO:
nr konta złotówkowego: 29 1020 3147 0000 8502 0143 9736
nr konta euro: 79 1020 3147 0000 8902 0144 5527. Kod SWIFT: BPKOPLPW, dopisek: Cypr 19-26.10.2025

Podczas zapisów prosimy o POPRAWNE DANE: imię/imiona i nazwisko/a - takie, TAKIE JAK WIDNIEJĄ W DOKUMENTACH.
Należy posiadać dowód osobisty lub paszport ważny min. 3-mies. po zakończeniu pielgrzymki. Zalecamy zabranie PASZPORTU.

W razie rezygnacji uczestnika do 31 lipca 2025 r. i znalezienia osoby na swoje miejsce brak opłat. Jeśli rezygnacja nastąpi od 01.08.2025 r. bez osoby na zastępstwo potrącenie wyniesie 400 złotych. Przy rezygnacji od 17.09.2025 r. i mniej przed wylotem, występuje obciążenie za pełen koszt biletu wg obowiązującej ceny z dnia rezygnacji + dodatkowo potrącenie kosztów zamówionych świadczeń: hotele, transport, wykupione bilety wstępu). Zmiana imienia i nazwiska pasażera po wystawieniu biletów podlega opłacie w wysokości 300 zł za os. lub za każdą zmianę. Po wystawieniu bilety (wystawienie biletów dnia 09.10.2025) nie podlegają zwrotom ani anulacji. Osobom niepewnym, co do swoich planów życiowych i zdrowotnych, zalecamy rozważenie zakupu ubezpieczenia od rezygnacji, w cenie ok. 220-380 zł. Polisa powinna być wykupiona i opłacona w ciągu 13 dni od zawarcia umowy lub wpłaty zaliczki, zależy co nastąpi pierwsze.

BIURO PODRÓŻY "OLIMP” ul. Kościelna 5 lok. 3, 20-307 LUBLIN,
tel.: +48 81 743 76 28, tel: + 48 695 938 110. Biuro czynne pon-pt w godz. 09.00-15.00.
www.olimp.lublin.pl travel@olimp.lublin.pl Nr wpisu do rejestru 295.

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.